niedziela, 18 marca 2018

Woda - Źródło życia

Woda w naszym akwarium, to nie tylko zwykła ciecz wypełniająca zbiornik, w którym znajdują się nasze ryby. Nie jest to więc tylko obszar na tle którego będą rosły rośliny i pływały żywe stworzenia.

 

Woda w akwarium jest to najbardziej podstawowy element życia wszystkiego co się w niej znajduje. Jest to unikalne i niezbędne środowisko życia fauny i flory. Jest jak powietrze dla ludzi, którzy żyją w środowisku lądowym oddychając konkretną mieszaniną gazów.

Można więc domyślić się jak ważny jest jej skład chemiczny, jakie posiada parametry, oraz jaką ma temperaturę.Odczyn wody:
Woda jest podstawowym i najlepszym rozpuszczalnikiem.
Wody dzielimy na kwaśne lub zasadowe. Oznaczamy to za pomocą pojęcia pH. 
i tak np. o wodzie o pH 0-7 mówimy, że jest kwaśna 
o pH 7-14 mówimy, że jest o odczynie zasadowym. Odczyn możemy zmierzyć za pomocą papierków wskaźnikowych, gdzie nanosimy na niego próbkę badanej wody. Czekamy aż się zabarwi i wtedy porównujemy go ze skalą barw.

Twardość wody:
Twardość wody powodują rozpuszczone w niej związki wapnia i magnezu. Aby oznaczyć twardość posługujemy się stopniem N.
Wody bardzo miękkie mają twardość 0 - 4 °N
Twarde 12 - 18 °N
Nadzwyczaj twarde powyżej 30 °N

Temperatura wody:
Musi być odpowiednia dla ryb i roślin, które chcemy hodować. Oznacza to, że musi być taka w jakiej ryby przebywają w naturalnym środowisku. Ogrzewanie akwarium ma na celu zapewnienie stałej i optymalnej temperatury dla danego gatunku ryb. Czyli nie będziemy mogli razem trzymać ryb zimnolubnych z ciepłolubnymi. Wzorcowym błędem popełnianym przez niedoświadczonych akwarystów jest trzymanie razem w jednym zbiorniku np. skalarów i welonów. Dlaczego? Ponieważ welony i inne "złote rybki" wymagają temperatur niskich 20°C Natomiast odmiany skalarów ok 27°C. Jak widzimy różnica jest spora, i niestety nie da się tych dwu gatunków trzymać razem w jednym akwarium.
Temperaturę w akwarium mierzymy termometrem umieszczonym wewnątrz zbiornika. W handlu dostępne są termometry szklane pokazujące temperaturę z dokładnością do 1 °C

Gdy zakładamy akwarium i wlewamy do niego wodę (najczęściej wodociągową) potrzebuję ona dojrzeć przez okres minimum 3 tygodni. Przez ten czas zamknie się cykl azotowy i woda będzie "bezpieczna" i gotowa dla ryb. W filtrze oraz podłożu wytworzą się pożyteczne bakterie nitryfikacyjne, które od tej pory będą non stop pracowały dla naszego zbiornika.
Niektórzy akwaryści przyśpieszają ten proces do kilku dni wlewając do akwarium gotowe kultury bakterii. Można kupić specjalne preparaty która zawierają miliardy pożytecznych bakterii. Jednak hobbyści tak zwanej starej szkoły podchodzą sceptycznie do takiego działania i uważają, że wszystko powinno przebiegać naturalnie, bez sztucznych "polepszaczy"

Odczyn i twardość wody powinny być kontrolowane regularnie co tydzień, aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci śnięcia ryb.


1 komentarz:

  1. Bardzo przydatny tekst! W prosty sposób opisuje kluczowe kwestie, pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń


eAkwarium.eu Blog o akwarystyce. Akwarium, jak zacząć? Początkujący. Pytania i odpowiedzi.