Ryby przystosowane są do środowiska wodnego. Poruszają się w nim za pomocą płetw i pozyskują z wody tlen za pomocą skrzeli. Są zmiennocieplne, nie mogą więc utrzymywać temperatury ciała na stałym poziomie. Jest ona zawsze taka sama jak temperatura wody.
Podstawowym czynnikiem pozwalającym zorientować się w jakim środowisku przebywa dana ryba, czym się żywi - jest jej kształt.
Ciało płaskie od dołu
pozwala rybom na poruszanie się przy dnie. Stamtąd też pobierają one pokarm. Są to wszelkiego rodzaju Zbrojniki, Kiryski oraz inne Sumowate.
Ciało o płaskim grzbiecie
pozwala rybom na poruszanie się tuż pod powierzchnią wody. Doskonałym przedstawicielem takiej budowy jest Półdziobek karłowaty.
Ciało bocznie ścieśnione
przystosowane do przebywania w wodach wolno płynących lub stojących. Posiadają je takie ryby jak Paletki, Skalary, czy Żałobniczki.
Ciało cylindryczne
przystosowane do przebywania w wodach szybko płynących. Budowa taka występuje u Danio czy u Kardynałka.
Ryby oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie. Dostaje się ona przez pysk do skrzeli, poprzez silnie ukrwiony nabłonek skrzelowy - tlen dostaje się do krwi. Są też gatunki ryb, które potrafią oddychać powietrzem atmosferycznym, np. Gurami mozaikowy. Wyposażone w specjalny organ nazywany labiryntem
Czy ryby śpią?
Tak, potrzebują one odpoczynku, mimo, że nie mają powiek i nie mogą zamykać oczu, to spędzają najczęściej kilka godzin nocą w bezruchu.
Czy ryby czują zapachy?
Tak, ryby czują zapachy poprzez nozdrza. Składają się one z otworów na przodzie pyska. Często więc używają ich do poszukiwania i lokalizowania pokarmu w wodzie.
Czy ryby słyszą dźwięki?
Tak, Posiadają one odpowiednik ludzkiego ucha zwany błędnikiem. W wodzie wszystkie dźwięki przenoszą się o wiele szybciej niż na lądzie. Dodatkowo słyszenie u ryb wspomagane jest odczuwaniem drgań poprzez pęcherz pławny.
Jak ryby widzą?
Ryby widzą każdym okiem oddzielnie, tzn. mogą patrzeć w dwóch różnych kierunkach, nie mogą jednak skoncentrować obojga oczu na jednym punkcie. Są także ryby, które nie posiadają oczu jak np. Ślepczyk Jaskiniowy, które do nawigacji używają narządu linii bocznej.
Większość ryb akwariowych posiada organ zwany pęcherzem pławnym. Umożliwia im on utrzymywanie się w wodzie na konkretnej pozycji oraz głębokości. Dzięki niemu nasze ryby potrafią np stać nieruchomo w wodzie i trzymać prawidłową pozycję ciała.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz