Ospa rybia, jak leczyć?

Ospa rybia. Zaraźliwa, niebezpieczna i jedna z najczęstszych chorób słodkowodnych ryb akwariowych, wywoływana przez kulorzęska (Ichthyophthirius multifiliis). Niekiedy choroba ta bywa nazywana chorobą „białych punkcików” lub chorobą „grysikową”.
Orzęski są jednokomórkowymi organizmami żyjącymi na całym świecie. Jednokomórkowiec ten może osiągnąć wielkość 0,5-1,5 mm i bywa niekiedy łatwo zauważalny gołym okiem. Dla małych rybek są one smacznym uzupełnieniem rodzaju pokarmu. Niektóre z tych orzęsków są jednak groźnymi pasożytami dla życia ryb. Postać dorosła jest jednolicie urzęsiona, ma kształt gruszkowaty lub kulisty, dlatego też przyjęła się nazwa „kulorzęsek”.
Pierwsze objawy ospy rybiej bardzo łatwo zauważyć. Chora ryba posiada na początku tylko kilka białych punkcików na ciele. Jednak w bardzo szybkim tempie pojawia się ich więcej. Z godziny na godzinne ryba staje się cała pokryta białymi punktami.
Jak leczyć?
Pierwsze co musimy zrobić to podnieść temperaturę w akwarium. Jeśli do tej pory mieliśmy np. 24 stopnie to podnosimy ją stopniowo do 31°C. Powinniśmy podnosić ją powoli po to, aby nie wywołać szoku termicznego u ryb. 2°C co godzinę. Jeśli mamy ryby takie jak molinezje to możemy podnieść temperaturę nawet do 34 stopni i rybom nic się nie stanie. Pamiętajmy, że leczenie poprzez podniesienie temperatury jest ryzykowne i często niewystarczalne. Jest pomocne w terapii wraz z lekami. W wyższej temperaturze cykl rozwojowy kulorzęska trwa szybciej, więc dzięki temu zniszczymy jego trwające stadium. Pasożyt ten wypuszcza swoje cysty, osadza się na dnie zbiornika (akwarium) lub na roślinach i w bardzo krótkim czasie otacza się cienką błoną. Kulorzęsek stale ulega przemianom, niezależnie od tego jaka jest temperatura. Proces ten odbywa się poza żywicielem. W okresie rozrodczym kulorzęsek przebija się przez skórę i opuszcza gospodarza przenosząc się na naskórek. Nowi nosiciele są zdolni do inwazji na rybę, muszą tylko znaleźć nowego gospodarza.
Ichthyophthirius multifiliis rozmnaża się:
• w temperaturze 25 °C – ok. 5 dni
• w temperaturze 20 °C – ok. 7 dni
• w temperaturze 15 °C – 10-12 dni
• w temperaturze 10 °C – 25-30 dni
• w temperaturze 5 °C – 70-80 dni
• w temperaturze 2-4 °C – ok. 100 dni.
W handlu dostępne są różne leki. Jednak ich skład zasadniczo jest taki sam. Wyróżniamy dwa główne są to: Zieleń Malachitowa i Błękit metylowy. Używamy odpowiedniego specyfiku wlewając go do akwarium wedle podanych na opakowaniu instrukcji. Preparaty są skuteczne i nawet bardzo chore ryby często odzyskują zdrowie. Pomocna jako środek dodatkowy jest sól akwarystyczna. Jeśli szybko zauważymy objawy choroby i podejmiemy właściwe kroki, często cała obsada ryb jest do uratowania
Leczenie trwa najczęściej około 7 dni. Jeśli po tym czasie nie widać choćby minimalnej poprawy w zachowaniu ryb, oznacza to że podjęta przez nas terapia jest nieskuteczna
Zapobieganie
• nagłe oziębianie ryb, które łatwo może się zdarzać przy okazji transportu ryb
• kupowanie tylko zdrowych ryb od szanowanych sprzedawców. Nie liczmy na to, że jeśli kupimy chore osobniki to je uratujemy (z poczucia kultury i chęci pomocy)
• kwarantana dla wszystkich żywych zwierząt wprowadzanych do akwarium
• zachowanie ostrożności przy stosowaniu pokarmu żywego (dokładne mycie)
• izolacja chorych osobników. Przenosimy je do oddzielnego akwarium, aby zapobiec zarażaniu
• dbanie o jakość i parametry wody
• Utrzymywanie zdrowego i w pełni dobrze działającego akwarium. Gdzie funkcjonuje ono zgodnie z zasadami szeroko pojętej akwarystyki (nie przerybione, nie zaniedbane, nie bez kontroli i obserwacji). Takie gdzie każdy organizm pełni swoją funkcje zgodnie z naturą a my jedynie pomagamy i cieszymy się jego pięknem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz