niedziela, 23 czerwca 2019

Pierwsza w Polsce książka akwarystyczna, czyli jak założyć akwarium? jak dbać o rybki? czy moja rybka jest chora? Ile rybek się zmieści do mojego akwarium? DOWNLOAD

Akwarium Pokojowe
rok 1908 !!!

SŁÓWKO OD AUTORA.
Wobec zupełnego braku w języku polskim podręcznika dla miłośników akwarjów, zdecydowałem się puścić w świat te krótkie wskazówki, aby choć w części zapełnić dotkliwie dającą się odczuć lukę naszego przyrodniczego piśmiennictwa; uprzedzam jednak, że broszurka ta nie ma na celu szczegółowego zaznajomienia czytelników z fauną i florą akwarjum; celem moim jest dać tylko niezbędne, praktyczne wskazówki.

 Urządzenie akwarjum.
Rodzaje. Najprostszym i najtańszym akwarjum jest zwyczajny słój. Jest on zwykle zupełnie wystarczający, gdy chodzi o utrzymanie trytonów, mięczaków, owadów i t. p.; zresztą i dla mniejszych ryb, zwłaszcza mniej ruchliwych, duży słój jest niezłym pomieszczeniem.
Balon lub gąsior z obciętym wierzchem jest obszerniejszym od słoja, pęka on jednak bardzo łatwo i skutkiem silnego wygięcia ścianek zmienia nieco dla oka kształt zawartych w nim przedmiotów.
Naczynia cylindryczne wyrabiane specjalnie na akwarja są zwykle niewiele szersze od dużego słoja, a daleko droższe, skutkiem czego kupować ich, moim zdaniem, nie opłaci się. Przytym dla ryb i trytonów, oraz większości roślin wodnych, są one za nizkie.
Akwarja kuliste, spotykane dość często, są bardzo niewygodne zarówno dla swych mieszkańców jak dla spostrzegacza.
Daleko lepsze od okrągłych są akwarja czworokątne. Akwarja takie bywają albo w całości ze szkła, albo też z oddzielnych szyb wkitowanych (zwykle używa się do tego minji z pokostem) w metalowe ramy. Ramy zwykle robi się z blachy cynkowej. Akwarja te są praktyczniejsze od całoszkla- nych, ponieważ: 1) na miejsce zbitej szyby można bardzo łatwo wstawić nową; 2) ścianki czworokątnych akwa- rjów całoszklanych są zwykle niezbyt równe, co utrudnia nieco obserwację.
Znaczna wysokość jest dla akwa- rjum wielką zaletą, ponieważ w głębokiej wodzie daleko lepiej trzymają się rośliny wodne, skutkiem czego i ryby, otrzymując daleko więcej tlenu, trzymają się lepiej.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


eAkwarium.eu Blog o akwarystyce. Akwarium, jak zacząć? Początkujący. Pytania i odpowiedzi.