Osprzęt: Filtr, Grzałka, Termometr, Oświetlenie

Gdy nasze akwarium posiada już niezbędny osprzęt (filtr, grzałka termometr) możemy przystąpić do dalszych prac. Filtr i grzałkę włączamy dopiero po napełnieniu zbiornika wodą.

Filtry jakie możemy stosować dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze montujemy w całości w naszym zbiorniku, gdzie pompa i media filtracyjne zawsze znajdują się w wodzie. Gdy czyścimy filtr, odłączamy go od napięcia i zdejmujemy pojemnik w którym jest wkład filtracyjny. Najczęściej stosowane wkłady to gąbka lub wata perlonowa. Filtry zewnętrzne to urządzenia które cały proces filtracji przeprowadzają po za akwarium. Pompa i media filtracyjne znajdują się oddzielnym kubełku, który stawiamy obok akwarium. Woda ze zbiornika odprowadzana jest wężem, gdy przepłynie przez wszystkie warstwy filtrujące, drugim wężem wraca z powrotem do akwarium.
Inne media filtracyjne jakie stosujemy to: ceramika, węgiel aktywowany, biobale, zeolit, lawa wulkaniczna.
Węgiel służy do oczyszczania wody np z pozostałości leków czy innych preparatów. Inne media z porowatą powierzchnią służą do biologicznego oczyszczania wody przy pomocy pożytecznych bakterii.

Najważniejszą funkcją każdego filtra oprócz oczyszczania wody jest jej biologiczne "uzdatnianie" Wewnątrz filtra na gąbce osiedlają się niezwykle ważne bakterie nitryfikacyjne. To one sprawiają, że w naszym akwarium zachowana jest równowaga biologiczna. Bakterie te rozkładają niepożądane związki. Uczestniczą w cyklu azotowym, utleniając amoniak.
Dlatego podczas czyszczenia wkładów, zawsze używamy zimnej wody, aby nie zniszczyć kolonii tych bakterii. Gdyby jednak coś poszło nie tak, woda w akwarium zrobi się na kilka dni bardziej mętna niż zwykle, a my będziemy musieli poczekać na ponowną odbudowę flory bakteryjnej.

Ogrzewanie w akwarium jest niezbędne po to, aby zapewnić stałą i optymalną temperaturę dla danego gatunku ryb. Obecnie grzałki wyposażone są w termostat. Oznacza to, że pokrętłem ustawiamy żądaną temperaturę np 27 stopni C i termostat sam wyłączy grzałkę po jej osiągnięciu.

Oświetlenie jakie najczęściej stosujemy to świetlówki zamontowane w pokrywie. W handlu dostępne są specjalne o temperaturze  barwowej odpowiadającej wymaganiom roślin i ryb, np Sylvania Grolux czy kiedyś bardzo popularna Philips Aquarelle, obecnie już nieprodukowana.
Najnowszym osiągnięciem w akwarystyce są Ledowe belki oświetleniowe, które nie tylko lepiej oddają pełne spektrum barw, ale są też energooszczędne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


eAkwarium.eu Blog o akwarystyce. Akwarium, jak zacząć? Początkujący. Pytania i odpowiedzi.