Wybór miejsca i urządzanie akwarium

Na początku musimy wyobrazić sobie gdzie będzie stało nasze akwarium. Następnie przygotowujemy miejsce. Należy pamiętać, że będzie to stałe miejsce. Akwarium nie jest przenośne, bo gdybyśmy chcieli przesuwać mebel na którym stoi zbiornik musimy pamiętać, że bardzo łatwo go uszkodzić. Miejsce powinno być stabilne, na solidnej szafce, nie może się chwiać, oraz musi być zdolne utrzymać odpowiedni ciężar.

Dostęp do naszego akwarium powinien być swobodny, tak aby można było bez problemu prowadzić codzienne prace. Będzie to niezbędne podczas: karmienia, przycinania roślin czy odmulania dna. Należy także pamiętać, że akwarium nie może stać na parapecie okna, z powodu zbyt dużego nasłonecznienia, gdzie będzie nam trudno utrzymać stałą temperaturę.

Gdy mamy już miejsce na zbiornik, powinniśmy zastanowić się nad rybami oraz roślinami jakie chcemy hodować. Jeżeli chcemy trzymać razem kilka gatunków, musimy odpowiednio dobrać je do siebie względem wymagań i usposobienia.

Dobrze jest rozplanować sobie rozmieszczenie wszystkich elementów. Z której strony umieścić filtr, gdzie korzenie, jakie kamienie wybrać. Następnie wybieramy podłoże. Do wyboru mamy zasadniczo dwa rodzaje. Firmowe gotowe substraty oraz podłoża naturalnie takie jak żwirek rzeczny czy bazalt.

Jeśli planujemy założyć akwarium roślinne możemy również użyć ziemi ogrodowej , umieszczając ją pod żwirkiem. Skały i kamienie możemy kupić gotowe, takie które nie będą ingerowały w parametry wody, w zależności od gustu. Dobrym rozwiązaniem są np scenery stone czy dragon stone. Można z nich stworzyć ciekawe kompozycje imitujące tereny skaliste czy góry.

Korzenie jakie stosujemy w akwarium to najczęściej: dąb, olcha, wierzba oraz korzeń mangrowca. Jeśli korzeń jest świeży musimy go odpowiednio spreparować tak aby nie barwił wody oraz żeby tonął. Moczymy lub gotujemy go w roztworze soli kuchennej (0,5kg na 10l wody). Często proces ten trwa kilkanaście dni aż korzeń nie będzie wypływał na powierzchnie.

Podłoże zawsze układamy tak, aby w jedną stronę był wyraźny spadek - to tam będą gromadzić się nieczystości, które będzie zbierał filtr. Grubość warstwy podłoża to min 5cm, tak aby rośliny mogły dobrze rozwinąć swój system korzeniowy.

Jeśli mamy skompletowane wszystkie elementy możemy rozpocząć budowę podłoża wraz z wyposażeniem akwarium. Jest to pierwszy etap w zakładaniu zbiornika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


eAkwarium.eu Blog o akwarystyce. Akwarium, jak zacząć? Początkujący. Pytania i odpowiedzi.