Rośliny w naszym akwarium

Rośliny w akwarium nie są tylko po to, aby je upiększyć. Ich prawdziwą i niewidoczną rolą jest wymiana gazów. Wydzielają one do wody tlen, a pobierają wydzielany przez ryby i inne zwierzęta dwutlenek węgla. Rośliny biorą znaczący udział w rozkładaniu wydzielin ryb. Tlen wydzielany przez nie jest więc specjalny i unikatowy i nawet najbardziej intensywne natlenianie nie może go zastąpić.
Po co mi żywe rośliny w akwarium?
Po to, aby woda w krótkim czasie nieuległa zatruciu. Są one nieodłącznym ogniwem w obiegu substancji chemicznych w wodzie.
Co więc zrobić, aby utrzymać w akwarium różne gatunki ciekawych roślin?


Światło. Najprostsze w utrzymaniu rośliny wymagają min. 0,25W/L. Tyle jest w stanie zapewnić każdy akwarysta używając standardowego zestawu świetlówek lub lamp Led.

Dostateczna ilość soli mineralnych. Jeśli mamy mało ryb i nie produkują one wystarczająco dużo naturalnego nawozu, musimy nawozić sztucznie. Są dwie metody. Podawanie płynnego nawozu prosto do wody, lub stosowanie kulek gliniano-torfowych i pałeczek wprost do podłoża.
Pierwszy typ nawożenia jest bardzo wygodny i umożliwia zwiększenie soli mineralnych w całym akwarium czyli dla każdej rośliny. Jednak nie wszystkie nasze rośliny muszą wymagać jednakowego nawożenia, wtedy idealnie sprawdza się nawożenie punktowe, czyli podawanie wprost do podłoża pod korzeń. Nawóz taki powoli rozpuszcza się, a roślina poprzez korzenie pobiera odpowiednią ilość składników odżywczych. Zupełnie odwrotnie jak przy nawożeniu do słupa wody, gdzie roślina pobiera niezbędne pierwiastki przez liście.
Bardziej wymagające rośliny potrzebują dodatkowego dwutlenku węgla dozowanego z butli wysokociśnieniowej. Jest to najbardziej zaawansowana metoda nawożenia, gdyż wymaga zakup odpowiedniego sprzętu oraz posiadania dodatkowego miejsca wokół akwarium. Alternatywą dla profesjonalnego dozowania CO2 jest tzw. Bimbrownia, która u początkujących akwarystów jest dość popularna. Działa ona na zasadzie fermentacji (cukier, drożdże, woda) w proporcji tzw. 1410.
1L Wody, 400g cukru, 10g drożdży. Zacier taki jest umieszczony w odpowiednim systemie naczyń gdzie zachodzi cała reakcja.

Należy pamiętać także, że raz posadzonych roślin nie powinniśmy przesadzać. Dlaczego? Podwód jest bardzo prosty. Wyrywając z korzeniami taką sadzonkę przy okazji intensywnie naruszamy podłoże w którym nagromadzone są różne związki chemiczne. Oznacza to, że podczas takiej czynności uwalniamy do wody niezwykle silny "strumień" niepożądanych substancji jak związki Azotu. Doprowadzi to do śnięcia bardziej wrażliwych gatunków ryb jak np. Miedzik Obrzeżony. Powoduje to także odległe w czasie choroby pozornie "bez powodu".

Rośliny wodne rozmnażają się na kilka sposobów

Kłącza są to pędy wypuszczane przez roślinę mateczną, które zakorzeniają się w podłożu lub "wiszą" w toni wodnej. Na kłączu takim co kilka centymetrów wyrasta nowa roślina. Możemy ja uciąć i zasadzić w podłożu, jeśli się przyjmie, to zacznie rosnąć i po jakimś czasie sama zacznie wypuszczać kłącza.

Rozsady są to ucięte pędy roślin tzw. szczyty. Sadzimy je w podłożu, gdzie w krótkim czasie ukorzeniają się.

Rozmnóżki to po prostu młode rośliny wyrastające na liściach rośliny matecznej. W momencie gdy są już odpowiedniej wielkości, odrywają się i w wodzie prowadzą oddzielne życie. Są gotowe do zasadzenia gdy mają już przynajmniej kilka korzeni.

Nasiona. Jest to najnowsze "osiągniecie" w akwarystyce roślinnej. W handlu dostępne są nasiona roślin wodnych takich jak: Glossostigma, Eleocharis parvula. Nasiona takie muszą najpierw poza akwarium w doniczce wykiełkować. Gdy wyrosną z nich młode roślinki, wtedy przenosimy je do akwarium sadząc pęsetą.


Nowym roślinom w akwarium należy zapewnić warunki odpowiednie do ich wymagań. Rośliny powinny mieć żywe barwy i jasne korzenie. Lepiej kupować rośliny młode gdyż jest wtedy znacznie większa szansa na ich przyjęcie się.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


eAkwarium.eu Blog o akwarystyce. Akwarium, jak zacząć? Początkujący. Pytania i odpowiedzi.